Atrakcje turystyczne powiatu

data utworzenia: 2010/08/03
ilość wyświetleń: 40693

Warto zobaczyć

SZCZYTNO

Ruiny Zamku krzyżackiego (XIV w). ratusz (1936 – 1937) i muzeum
Zamek wzniesiony został przez Krzyżaków na przełomie XIII i XIV wieku. Na przełomie lat 1936 – 1937 w miejscu starego zamku powstał stylizowany na czasy średniowieczne ratusz. Obecnie zwiedzać można część zachowanych ruin zamku. Obecnie w wybudowanym ratuszu mieści się Urząd Miasta Szczytno oraz Muzeum Mazurskie.

  

Jeziora Domowe Duże i Domowe Małe
Jeziora w mieście Szczytno. Domowe małe o powierzchni 11,4 ha położone jest przy centrum miasta. Otaczający je park oraz zamontowana na środku fontanna stanowią jedną z atrakcji miasta. Jezioro Domowe Duże zwane również Długim o powierzchni 51ha połączone jest z Domowym Małym. Na wschodnim krańcu jest piaszczysta plaża miejska, boisko do piłki plażowej, oświetlone molo z ławkami i stolikami obok plaży jest przystań wodna, ośrodek sportowy, w sezonie można wypożyczać sprzęt wodny (rowery, kajaki, żaglówki). W niewielkiej odległości od jeziora również na wschodnim brzegu znajdują się ruiny zamku oraz ratusz.

   


Szczycieńskie Pofajdoki
Pofajdoki są nowym symbolem oraz elementem promującym miasto Szczytno. Są to niewielkie skrzaty, które znajdują się w wielu miejscach w mieście. Przedstawiają one różne scenki od komicznych po historyczne. Pierwsze dwa pojawiły się w 2008 roku na Placu Juranda obok e – ławeczki, z której można pomachać znajomym na całym świecie. Dziś miasto zostało już opanowane przez te małe skrzaty.


żródło:UM Szczytno
Kolejne to :
- pofajdok więzień obok więzienia,
- pofajdok policjant – obok Wyższej Szkoły Policji,
- pofajdok strażak obok hydrantu na ul. Odrodzenia,
- pofajdok złodziej – na ścianie banku Millenium,
- pofajdok ornitolog w Małej Bieli,
- pofajdok drwal,
- pofajdok podkopujący się pod ulicą obok apteki Lwowskiej,
- pofajdok rycerz z mieczem przy ruinach zamku,
- pofajdok skarbnik koło urzędu skarbowego,
- pofajdok na śwni,
- pofajdok koło południka 21 przy Miejskim Domu Kultury


 

Krzysztof Klenczon 

W centrum miasta znajduje się park nazwany imieniem muzyka.- jadnego z gitarzystów Gerwonych Gitar. To właśnie w Szczytnie mieszkał, uczył się i dorastał jeden z najbardziej znanych - polski wokalista, gitarzysta i kompozytor Czerwonych Gitar. W parku znajduje się pomnik Krzysztofa Klenczona z fontanną oraz pub „Gama” również poświęcony jego osobie i twórczości. Koło Miejskiego Domu Kultury znajduje się pomnik z wyrytą twarzą artysty i latami w jakich żył. Co roku w Szczytnie odbywa się Ogólnopolski Konkurs Piosenki im. Krzysztofa Klenczona.


 

Dni i Noce Szczytna


Coroczna impreza odbywająca się w lipca na placu Juranda. Jest to trzydniowe święto (piątek, sobota, niedziela ) z udziałem gwiazd polskich i zagranicznych. Imprezę rozpoczyna przemarsz świty Juranda główną ulicą miasta.

 

 

SZYMANY

Międzynarodowy Port Lotniczy Szczytno-Szymany – czasowo nieczynny. Międzynarodowy port lotniczy położony w miejscowości Szymany, ponad 10 km od centrum Szczytna i ok. 56 km na południe od centrum Olsztyna. Port ten obsługiwał region Warmii i Mazur od 1996 do 2003. Jest jedynym portem lotniczym w województwie warmińsko-mazurskim.

 

JEZIORO KALWA

Jezioro położone w okolicach miasta Pasym. Jest jednym z większych w powiecie, przypominający kształtem podkowę o nieregularnych ramionach. Jezioro jest objęte strefą ciszy dlatego jest idealne dla wędkarzy.JEZIORO ŚWIĘTAJNO

Jezioro położone pomiędzy Szczytnem a Nidzicą koło miejscowości Narty. Jest jednym z najpopularniejszych akwenów nurkowych na mazurach. Miłośnicy podwodnej przygody cenią przede wszystkim jego wyjątkową czystość i przejrzystość dochodzącą do 5 -6 m.

 

PUSZCZA NIDZICKA

Jest to kompleks leśny zajmujący obszar pomiędzy Olsztynem, Olsztynkiem, Nidzicą, Szczytnem i Wielbarkiem. Uważany jest za najlepsze na mazurach miejsce na grzybobranie. Jest to ulubione miejsce letniego wypoczynku turystów z wielu regionów kraju.

 

LINIA HINDENBURGA

Jest to system umocnień pochodzący z okresu I i II wojny światowej. Cięgnie się od jeziora Zyzdrój Mały koło Spychowa przez jezioro Swiętajno aż do jeziora Nożyce koło Piastuna. Jest to wąwóz przeciwczołgowy o głębokości 5m oraz otaczające go bunkry i rowy obronne.

               

 

POMNIK GENERAŁA SAMSONOWA W WIELBARKU

W lesie koło Wielbark znajduje się pomnik generała Aleksandra Samsonowa. Legenda głosi, iż gdzieś w okolicy zakopany jest skarb – skrzynia dokumentami i kasą armii ( 100 kg złotych rubli).

 

RZEKA OMULEW

Jest ot jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych na mazurach. Jest to rzeka bardzo wygodna dopływów kajakowych. Turystów przyciąga wartki nurt i piękna dolina, ciągnąca się całymi kilometrami przez dzikie lasy.

 

ZABYTKOWE CHAŁUPY W KLONIE

Klon jest pojedna z ostatnich w Polsce wsi z zabudową drewnianych chat. Domy ustawione są przeważnie szczytem do głównej drogi. W roku 1964 została wpisana do rejestru zabytków i objęta jest nadzorem konserwatora.

 

SPYCHOWO - WIEŚ JURANDA

Miejscowość z powieści Henryka Sienkiewicza – Krzyżacy, położona w zasięgu Puszczy Piskiej, na szlaku rzeki Krutyni. W centrum wsi znajduje się jezioro Spychowskie. Co roku w lipcu odbywają się imprezy cykliczna Powrót Juranda do Spychowa oraz Otwarty Ogólnopolski Turniej Chórów o Miecz Juranda, które przybrały zasięg ogólnopolski. Znajduje się tu również Muzeum Leśne.

 

PARK LINOWY W SPYCHOWIE

Na tertenie Stanicy Wodnej w Spychowie znajduje się Park Linowy. Są to trzy trasy o różnej wysokości oraz o różnym stopniu trudności, na których znajduje się łącznie 47 przeszkód. Będą to zapewne niezapomniane wrażenia zarówno dla dziecie, jak i dorosłych.
http://www.parkspychowo.pl/

 

REZERWAT JAŁOWCÓW W LIPOWCU

We wsi Lipowiec znajduje się jedyny w Europie i drugi na świecie Rezerwat Jałowców, w którym podziwiać można okazy osiągające niespotykaną, jak na ten gatunek roślin, wysokość-nawet 13 metrów.

 

PASYM - NAJSTARSZE MIASTO NA MAZURACH

Miasto założone przez Krzyżaków w 1386 roku, nazwę otrzymało od założyciela – komtura elbląskiego, Zygfryda von Passenheim. Pasym jest uroczym, mazurskim miasteczkiem położonym nad jeziorem kalwa. Wśród zabytków są stary ratusz, kościół oraz wieża ciśnień. Latem chętnie odpoczywają tu turyści.

 

MUZEUM ROLNICZE I GIEŁDA STAROCI W OLSZYNACH

We wsi Olszyny znajduje się muzeum rolnicze, w którym w skład zbiorów wchodzą już antyki, a jeszcze niedawno przedmioty codziennego użytku mazurów.
W każdą niedzielę na łące odbywa się giełda staroci, gdzie można nabyć ciekawe przedmioty i sprzęty gospodarstwa domowego.

 

RZEKA KRUTYŃ

Rzeka Krutynia znajduje się w rezerwacie krajobrazowo – wodno - leśnym na terenie dwu gmin: Mikołajki i Ruciane-Nida. Krutynia ma 99 km długości, a powierzchnia
jej dorzecza wynosi 638 km².. Słynny w Polsce i za granicą szlak kajakowy, jeden
z najpiękniejszych w Europie.