Trasa „Zielona góra”

Trasa „Zielona Góra”

Długość trasy: 35,5 km, oznakowana kolorem zielonym. Szlak prowadzi nas do pasma polodowcowych wzgórz morenowych, przez urocze miejscowości bogate w ciekawe miejsca. Szlak opowie nam historię Zielonej Góry oraz Papierni.

0 km – centrum miejscowości Wielbark, ul. Kętrzyńskiego. Wielbark posiada dwa zabytkowe kościoły: ewangelicki z 1823, przy którym znajduje się cmentarz ewangelicki, oraz katolicki z 1878 roku. Po 800 m wyjeżdżamy z Wielbarka.

1,5 km – skręt w prawo (znajduje się tu tablica informacyjna o drodze leśnej – ścieżce dydaktycznej). Jedziemy cały czas prosto, dopiero po 700 m skręcamy w lewo w drogę piaskową.

2,3 km – na rozgałęzieniu dróg w lewo, 900 m znowu skręcamy w lewo.

4,1 km – na krzyżówce skręt w prawo, po 100 m dojeżdżamy do asfaltu, gdzie wybieramy drogę w prawo w kierunku Jedwabna.

Widok na szlak rzekę Omulew

4,2 km – przejazd przez asfalt w kierunku Leśnictwa Wielbark, przejazd przez mostek nad rzeka Omulew (droga leśna). Jedziemy cały czas prosto obok leśnictwa Wielbark.

6 km – skręt w prawo z drogi kamiennej na drogę leśną.

9,2 km – na krzyżówce wybieramy drogę w prawo, po 800 m wita nas miejscowość Ruklas.

10,8 km – skręt w prawo przy gnieździe bocianim. Po 1,2 km dojeżdżamy do miejscowości Wesołowo.

13 km – Wesołowo. We wsi zachowały się chałupy drewniane z końca XIX w., budynek dawnej szkoły z początku XX w. oraz Muzeum Lniarskie. Po 100 m przejeżdżamy przez kolejny mostek na Omulwi, z prawej strony widzimy przystań z polem namiotowym – Stanica Wodna.

14,2 km – skrzyżowanie z drogą asfaltową, skręcamy w lewo w stronę Jedwabna.

17 km – skręt w prawo na drogę leśną w kierunku pola namiotowego Głęboczek. Po 400 m Pole Namiotowe nad niezwykle urokliwym jeziorkiem Głęboczek.

Pomnik poświęcony leśniczemu Henryk Warciński

17,7 km – skręt w lewo na drogę leśną (na krzyżówce). Po 1 km czeka nas skrzyżowanie, przez które przejeżdżamy prosto.

19,1 km – uwaga! grząski piasek za górką. Po 600 m na skrzyżowaniu jedziemy nadal prosto.

20,6 km – na krzyżówce dróg skręcamy w prawo. Po 700 m na krzyżówce w lewo (droga asfaltowa).

22,8 km – miejscowość Sasek Mały. Są tu wspaniałe ośrodki: Gospodarstwo Agroturystyczne GOCHA, Gospodarstwo hodowli koni „Sasek” oraz Gospodarstwo Agroturystyczne „Orzechowo” – zapraszają na posiłek, odpoczynek bądź nocleg. Po 100 m skręcamy wprawo w kierunku asfaltu.

23,7 km – przejeżdżamy przez mostek na rzece Sawica, po 100 m skręcamy w prawo (droga piaskowa).

24,3 km – Zielona Góra. To niewielkie pasmo polodowcowych wzgórz morenowych. Największe wzgórze wznosi się na wysokość 172,5 m n.p.m. Wzgórza porasta las mieszany. Na styku wzgórz i doliny rzeki Sawicy po przejechaniu 1 km zobaczymy pomnik (poświęcony królewskiemu leśniczemu H. Warcińskiemu).

26,9 km – Papiernia. To niezwykłe malownicze miejsce nad rzeką Sawicą. Dzisiaj nazywane Papiernią w X w. stanowiło wraz z sąsiednim Kucborkiem ważny ośrodek przemysłowy zajmujący się wytopem żelaza, które transportowano m.in. do Malborka (tam wykorzystywano je do budowy Zamku Krzyżackiego). W roku 1656 wystygł ostatni piec w hutach nad Sawicą. Po modernizacji zakład hutniczy zamieniono na manufakturę produkującą papier. Od 1691 roku była to największa papiernia w Prusach. (Jeśli wybierzemy drogę prosto, pojedziemy żółtym szlakiem „Papiernia”. Skręcając w lewo nadal podążamy szlakiem Zielona Góra).

Widok na Zieloną Górę

29,5 km – w prawo Leśniczówka Kucbork.

30,4 km – dojazd do drogi asfaltowej, skręt w prawo na miejscowość Kucbork. Po 400 m przejeżdżamy przez mostek nad Sawicą: wjazd do wsi Kucbork. Wieś murowana z nielicznymi drewnianymi chałupami. Na skraju znajduje się cmentarz wojskowy z okresu I wojny światowej, z mogiłami żołnierzy armii rosyjskiej. Natomiast przy drodze do wsi Głuch znajduje się dawny cmentarz ewangelicki.

31,1 km – skrzyżowanie: wybieramy skręt w lewo (droga asfaltowa). Po 300 m wyjeżdżamy z Kucborka.

32 km – pola biwakowe za Kucborkiem, przy mostku łowisko ryb.

32,8 km – zjazd do Wielbarka, po 500 m skrzyżowanie z ul. 11 Listopada, wybieramy drogę w prawo. Po 300 m przejeżdżamy przez mostek na rzece Sawica.

33,6 km – Koniec trasy.