Szczytno

Historia

Początki miasta Szczytno sięgają co najmniej okresu średniowiecza kiedy to w połowie XIV wieku został zbudowany zamek krzyżacki. Został on zlokalizowany w pobliżu starego szlaku handlowego biegnącego znad Bałtyku aż na południe Europy. Zamek z fosą i wałem obronnym powstał na półwyspie pomiędzy dwoma jeziorami: „Sciten Minor” i „Sciten Maior” (z łac.)

Nazwa Ortolfsburg powstała od imienia komtura krzyżackiego Ortolfa z Trewiru, który założył w tym miejscu warownię. Zmieniono ją później na nazwę – Ortelsburg, która dotrwała do 1945 roku. Ludność słowiańska żyjąca w pobliżu tej okolicy nazywała to miejsce Szczytnem, od wspomnianych wyżej łacińskich nazw jezior. W drugiej połowie XIV w. na północ od zamku osiedlili się bartnicy, którzy przybyli z Mazowsza, a ich osada dała początek wsi Bartna Strona. Rozwijając się dość szybko, osada ta na początku XVII wieku uzyskała prawo warzenia i wyszynku piwa. Od 1616 r. określano ją mianem miasteczka. Pełne prawa miejskie Szczytno uzyskało w 1723 r.

Poprzez wyraźny rozwój przestrzenny i demograficzny w 1818 r., miasto stało się stolicą powiatu. W tym czasie powstało wiele szkół i budynków urzędowych. Na przełomie kolejnego wieku powstał tu ważny węzeł kolejowy.
Po zmianie podziału administracyjnego kraju w 1975 r., Szczytno przestało być miastem powiatowym. Jednakże ilość mieszkańców stale rosła z 13 tys. w 1961 r. do 27.973 w 1995 r. Do rozwoju miasta przyczyniło się jego położenie na pograniczu Krainy Wielkich Jezior. Rosnące zainteresowanie regionem stało się przyczyną podjęcia decyzji o uruchomieniu w 1995 r. Międzynarodowego Portu Lotniczego „Mazury” w Szymanach pod Szczytnem. Po kolejnym podziale administracyjnym kraju, od 1 stycznia 1999 r. Szczytno stało się siedzibą powiatu szczycieńskiego wchodzącego w skład województwa warmińsko-mazurskiego.

Charakterystyka

Szczytno jest najbardziej wysuniętym miastem południowo-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, położonym malowniczo nad dwoma jeziorami: Domowym Dużym i Domowym Małym. Liczy około 25 000 mieszkańców i zajmuje 10 km2 powierzchni.

Oferta turystyczna Szczytna

Turyści odwiedzający Szczytno, mają możliwość uczestniczenia w wielu kulturalno – rozrywkowych imprezach w ramach cyklu „Letnie granie”, które trwa od czerwca do września. Jednym z większych wydarzeń, które otwiera sezon są Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję”, podczas których widzowie mogą odbyć liryczną podróż pośród ruin zamku krzyżackiego. Również w scenerii ruin zamku z XIV wieku odbywa się koncert operetkowy. Wszystkich spragnionych mocniejszych wrażeń przyciąga rokowo – popowe uderzenie Dni i Nocy Szczytna, które odbywają się w przedostatni weekend lipca. Dni i Noce Szczytna to trzydniowe święto miasta podczas którego odbywa się wiele wydarzeń muzyczno – rozrywkowych. Począwszy od uroczystego otwarcia, kiedy to Jurand ze Spychowa wraz ze swoim orszakiem wjeżdża do miasta i przejmuje klucze do jego bram. W tym czasie odbywa się wiele koncertów polskich i zagranicznych gwiazd sceny muzycznej. Jeden z nich zawsze poświęcony jest Krzysztofowi Klenczonowi, który żył i tworzył w Szczytnie. Ulica Odrodzenia zamienia się w trakt pieszy, ponieważ jest to miejsce, gdzie organizowany jest Jarmark Jurandowy z mnóstwem stoisk otwartych do późnych godzin nocnych. Dziedziniec ratusza natomiast opanowują rycerze, gdzie stoi ich wioska i odbywa się Turniej Łuczniczy. 

Wydawać by się mogło, że „Letnie granie” to cykl imprez zdominowanych przez koncerty i muzykę, jednak nic bardziej mylnego. Odbywają się również imprezy o charakterze sportowym oraz proekologicznym, jak: Międzynarodowe zawodny w slalomie MAZURIA CUP i Szczytno_KROSS Pumptrack Jam – Europejski Dzień Bez Samochodu, a także o charakterze kulinarnym – Święto Mazurskiego Kartoflaka. 

Święto Mazurskiego Kartoflaka to jedna z ważniejszych imprez, która na stałe wpisała się w kalendarz imprez letnich. Głównym celem tego wydarzenia jest przybliżenie oraz kultywowanie tradycji kulinarnej, współczesnej sztuki folklorystycznej oraz oraz zanikającego rzemiosła Mazur. To również wyjątkowa okazja do zaprezentowania regionalnego przysmaku, podczas konkursu kulinarnego na dania z ziemniaka dla profesjonalistów oraz na najlepszego Kartoflaka z udziałem publiczności. W programie przewidziane są wydarzenia, których elementy w sposób harmonijny wplecione są w dynamiczną formułę imprezy. Podczas jarmarku mazurskiego prezentowane jest rękodzieło, kulinaria i szeroko rozumiana sztuka ludowa.
Więcej na letnie.granie.pl

Zabytki

Piękno miasta podkreślają liczne zabytki:
ruiny zamku krzyżackiego z połowy XIV wieku;
monumentalny ratusz miejski z 1937 r. z wewnętrznym dziedzińcem i 46-metrową wieżą;
barokowy kościół ewangelicko-augsburski z 1718r.;
neogotycki kościół Wniebowzięcia NMP z 1899 r.;
kościół Chrześcijan Baptystów z zabytkowym baptysterium z 1903 r.;
chata mazurska z muzealnym wyposażeniem wnętrz.
cmentarz żydowski założony w 1815 r. z macewami z 1937 r.
cmentarz ewangelicki założony na początku XIX w., dziś urządzony jako teren parkowy.

Historię kultury i przyrody Ziemi Szczycieńskiej przybliża Muzeum Mazurskie znajdujące się przy ul. Sienkiewicza 1. Tu można również obejrzeć jedyną w Europie kolekcję ręcznie malowanych kafli piecowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *