Pasym

Charakterystyka gminy Pasym

Pasym położony jest w północno-wschodniej części Polski, na Mazurach, w woj. warmińsko-mazurskim, nad jeziorem Kalwa (30 km od Olsztyna). Jest najstarszym miastem w regionie Mazur. Lokowano go w 1336r. Gmina Pasym zajmuje powierzchnię 14,931 ha, w tym lasy stanowią 4692 ha, a jeziora 1653 ha. Teren ten zamieszkuje 5 200 osób.

Historia gminy Pasym

Najważniejsze daty z dziejów Pasymia: 1386 r. prawa miejskie; w 1440 r. Pasym przystąpił do Związku Pruskiego, przeciwstawiając się Krzyżakom; 1528 r., 1583r.,1656r. i 1750r. wielkie pożary ogarniają miasto; w 1883 r. dotarła do Pasymia linia kolejowa; w 1904 r. wybudowano: rzeźnię, gmach sądu, przy którym było więzienie dla kobiet; w 1911 r. oddano wodociągi z wieżą ciśnień i łaźnią miejską; w kwietniu 1946 roku, decyzją Powiatowej Rady Narodowej w Szczytnie, Pasym po 560 latach utracił prawa miejskie; z dniem 01 stycznia 1997 roku zwrócono prawa miejskie Pasymowi.

Zabytki gminy Pasym

Piękna XIX-wieczna zabudowa miejska Pasymia należy do najlepiej zachowanych na Mazurach.

Do najciekawszych zabytków Pasymia zaliczyć można:
– kościół ewangelicki budowany w latach 1350- 1391 (dzisiaj najstarszy na Mazurach),
– fragmenty średniowiecznego muru obronnego,
– neogotycki ratusz wybudowany w 1855r.,
– wieża ciśnień z łaźnią miejską z 1911r.,
– budynek sądu z 1904r. (obecnie Ośrodek Pomocy Dziecku i Rodzinie),
– kościół katolicki z 1897r.
Piękna XIX-wieczna zabudowa miejska Pasymia należy do najlepiej zachowanych na Mazurach. Ciekawostkę stanowi Okrągła Góra, gdzie odkryto ślady grodziska wczesnośredniowiecznego.

Oferta turystyczna gminy Pasym

Bogactwo środowiska przyrodniczego stanowią liczne jeziora. Do największych z nich należą: Kalwa, Leleskie i Gromskie. Są to jeziora bogate w różne gatunki ryb. Na terenie gminy Pasym znajdują się rezerwaty przyrody Kośno i Sołtysek. Atrakcyjność regionu podnoszą stare potężne lasy sosnowe, których ozdobą jest dzika zwierzyna. Przez gminę prowadzi ciąg różnorodnych gatunków ptasich wędrówek. Wszystko to zachęca do leśnych wędrówek i wypraw rowerowych oraz stwarza doskonałe warunki do uprawiania sportów letnich i zimowych.

Liczne ośrodki wypoczynkowe, pola namiotowe, campingi, gospodarstwa agroturystyczne i domki letniskowe zachęcają do odpoczynku w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Pobyt turystów na naszej ziemi umilają liczne imprezy kulturalne i sportowe: festyny, turnieje oraz słynne już nie tylko w Polsce ale i na świecie koncerty organowe odbywające się w zabytkowym kościele ewangelickim w Pasymiu.
Spokój i piękna okolica oczarowały niejednego przybysza, który pokochał tę okolicę, zaprzyjaźnił się z mieszkańcami i zatrzymał się na dłużej.